„Mindenkit megillet a nyugodt saját otthonhoz való jog.” (Orbán Viktor)
Miként csütörtökön Gulyás Gergelytől – aki Lázár után immáron kancelláriaminiszterként funkcionál – élete első kormányinfóján megtudhattuk, módosítani kívánják a gyülekezési törvényt, mert „be kell fejezni a magánlakások előtti tüntetések időszakát”. Arra a kérdésre, hogy miképpen is kívánják ezt megvalósítani, az ifjú sztárjogász parádésan csak annyit válaszolt, hogy azt „majd a jogalkalmazók eldöntik”.
Fotó: Mónus Márton
A szigorítás tervéről másnap már Orbán Viktor is beszélt a Kossuth Rádióban, szerinte „egy rendes országban a véleménynyilvánításnak megvan a helye, de nem tartozik hozzá a szabadsághoz, hogy az otthonában zargassanak egy politikust, vagy bárki mást”. Azaz, még a politikusoknak is joguk van a nyugodt otthonhoz. Meg az ő szomszédjaiknak is.
„Mindenhol lehet tüntetni, kivéve, ahol emberek laknak” – a szomszédokra mutogat a kormány az újabb korlátozáshoz. Látszólag a tüntetésektől pihenni sem tudó szomszédokat védené a kormány legújabb terve, valójában pontosan sejthető, hogy a politikusok magukat próbálják megvédeni a demonstrálóktól. (via HVG)
Gulyás Gergely egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy „az emberek a jövőben is bárhol tüntethetnek, kivéve, ahol az a magánlakás sérthetetlenségét megzavarná.” Magyarul, ha ezt meglépik, akkor Budapesten nagyjából sehol nem lehet demonstrálni, tüntetni.
Azaz, korlátozni fogják a demokrácia egyik alappillérét, a gyülekezési jogot az „otthon védelme” címke alatt. Ha valahol politikus lakik, és még szomszédja is van, ott nem enge- délyezik a demonstrációt. Az erről szóló módosítást a tervek szerint az alaptörvénybe is beleírnák; így például a jövőben Orbán Viktor vagy egy miniszter háza előtt nem lehet tüntetni – vagy csak megfelelő távolságra, amit majd a hatóság határoz meg. Szép, nem?
P.s.: Apropó, hamár magánlakás, otthon védelme, meg nyugodt saját otthonhoz való jog. Ha tényleg meglépik ezt, a „védelem” csak a Cinege utcára (meg ahol épp egy valamilyen poli- tikus lakik) vonatkozik majd, vagy teszem azt Belső-Erzsébetvárosra is? Csak kérdem. Hamár.
***
„Tragikomikus, mint mindig, amikor jogállami nyelvre próbálják lefordítani az újabb autoriter lépéseket.” Salát Orsolya, az ELTE TÁTK emberi jogi és politikatudományi tanszék oktatója egyelőre nem látja túl koherensnek a szigorítás melletti kormányzati érvelést. Igaz, sze- rinte arra sincs nagy esély, hogy a későbbi – benyújtáskori – indoklás az lesz. Salát Orso- lya szerint ráadásul Gulyás Gergely és Orbán Viktor mintha nem is ugyanazt mondanák: míg a Miniszterelnökség vezetőjének kijelentése: „majd a jogalkalmazók eldöntik” – a rendőrség és a bíróság feltehetően az arányosságot is figyelembe vevő mérlegelésére utalt (feltéte- lezve persze, hogy lesznek bíróságok – de Salát Orsolya szerint nem lesznek, mert várhatóan az új közigazgatási bíróságok fognak ebben dönteni), addig a „generális elvről” beszélő Orbán Viktor szavaiból egy előzetes biankó tilalom olvasható ki. (via HVG)
(Forrás: Hunvald-blog)
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.