A Párbeszéd, a DK és az MSZP a Sargentini-jelentés mellett foglalt állást, azonban a többi ellenzéki pártnál nem ennyire egyértelmű a helyzet.
– Megszavazom a Sargentini-jelentést, hiszen azokról a jogsértésekről szól, amelyekkel a magyar kormány, a magyar állampolgárok jogait sérti. Egy olyan döntési helyzetben, amikor a hazai kabinet, vagy a magyar nép érdekeinek a szolgálata között kell választanom, nem nehéz a döntés – válaszolta lapunknak Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője.
A DK képviselői, Niedermüller Péter és Molnár Csaba hasonló állásponton van Jávorral, ők is igennel szavaznak jövő héten, hiszen az „eljárás a magyar kormány ellen indult, nem az ország ellen.” Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője is azt mondta, több érv szól a jelentés megszavazása mellett, mint ellene.
– Az MSZP elnöksége hétfőn dönt a választási magatartásról. Az bizonyos, hogy az európai közösség eljárása éppen a magyar embereket védi az Európa-ellenes maffiakormánytól – tette hozzá Ujhelyi. Az ellenzék többi pártjánál azonban nem ennyire egyértelmű a helyzet. Az LMP társelnöke, frakcióvezetője Keresztes László Lóránt például a minap úgy fogalmazott: ő nemmel szavazna a jelentésre.
– Szerencsénk, hogy Keresztes úr, nincs abban a helyzetben, hogy voksolhasson. Nemmel szavazni és a kormány pártjára állni a magyar emberek alapvető jogaival szemben gyáva és megalkuvó álláspont, amely számomra elfogadhatatlan. Bízom az LMP-s Meszerics Tamás bölcsességében, miután a pártjából ez hiányzik – fogalmazott Jávor Benedek. Meszerics kérdésünkre csak annyit közölt, hogy még nem döntött a szavazási magatartásáról, viszont nem talált érdemi kifogásolnivalót a jelentésben. Meszerics – közlése szerint – egyelőre nem kapott ukázt a pártjától.
Az LMP-nél tehát még nem döntöttek, viszont a Jobbik EP-képviselője, Balczó Zoltán tartózkodni fog a szavazáson – tudtuk meg Mirkóczki Ádámtól, a párt szóvivőjétől. – Vannak igazságok a jelentésben, például a demokratikus jogok folyamatos csorbítása, de tartalmaz teljes blődségeket is – indokolt a szóvivő. Mirkóczki szerint ugyanis társadalmi szinten nincs antiszemitizmus Magyarországon, érthetetlen számára, hogy ezt miért keveri bele Sargenti- ni. – Lehet, hogy a hölgy jót akar a magyar társadalomnak, de a lehető legrosszabb dolgot tette. Ha nem megy át kétharmaddal a jelentés, akkor itthon győzelmi mámor lesz, misze- rint Orbán Viktor megvédte az országot, ha átmegy, akkor igazolja Orbánék unió-ellenes politikáját – vélekedett Mirkóczki Ádám.
Érdemes megemlíteni, hogy Mirkóczki csak egy EP-képviselőjüket említette, miközben a ciklus elején még három jobbikos dolgozott Brüsszelben. Kovács Béla azóta kilépett, Morvai Krisztina pedig – Mirkóczki szerint – „átlépett a Fideszbe”. Kovács kérdésünkre nem reagált, viszont Morvai leszögezte: „A jelentést és a hazám elleni kapcsolódó szankciók alkalmazását természetesen nem szavazom meg.”
(Forrás: Népszava)
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.