„Számítottam a nagy győzelemre, de az, hogy ilyen aránnyal nyertünk, engem is meglepett. Eddig nem nagyon akartam elhinni, viszont azok az élmények, amik a kampány közben értek, összhangban vannak az eredménnyel. Nem találkoztam ugyanis elutasítással, úgy éreztem az emberek szeretnek, továbbá nagyon jó volt a programunk visszhangja is. Nagyságrendileg majdnem ugyanannyian mentek el voksolni, mint 2014-ben, ugyanakkor arányaiban most sokkal több szavazatot kaptunk. Meggyőződésem szerint azzal, hogy egy igazi baloldali jelölt áll szemben a Fidesszel, megfelelő szervezés és mondanivaló mellett bárki, bárhol, bármikor legyőzheti a kormánypártot” – fogalmazott lapunknak Bitskey Bence, miután fölényes győzelmet aratott a zuglói időközi képviselő-választáson.
A DK, az MSZP és a Párbeszéd által támogatott jelölt sikerének köszönhetően a jobboldal nem tudta megszerezni a többséget a Karácsony Gergely (Párbeszéd) vezette kerület közgyűlésében. A XIV. kerületben egyébként azért tartottak időközi önkormányzati képviselő-választást, mert az önkormányzati törvény szerint január 21-én megszűnt a mandátuma a tavaly januárban eltűnt Sápi Attila MSZP-s politikusnak. Érdemes megnézni a 2014-es zuglói adatokat: Sápi nagyon szoros versenyben csupán hét szavazattal nyert a fideszes jelölttel szemben.
Az ellenzék esélyeit ráadásul elvileg rontotta most az is, hogy a pártoknak nem sikerült közös jelöltet állítani. Így jelölte a DK–MSZP–Párbeszéd trió Bitskeyt, a CivilZugló–Együtt Drevenka Monikát, az LMP pedig Csordás Balázs Gyulát támogatta. Ráadásul megmérette magát a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Munkáspárt jelöltje is. A kormánypárt Somodi Zoltánt küldte a ringbe, a Jobbik viszont el sem indult a választáson.
A zuglói és a józsefvárosi választás azért volt más, mint egy szimpla időközi, mert a CEU-ügy és a civiltörvény benyújtásának árnyékában az elemzők is vitatkoztak azon, hogy a sorozatos kormányellenes tiltakozások ártottak vagy éppen használtak a Fidesznek. Zuglóban elég egyértelmű választ kaptunk a kérdésre, a VIII. kerületben viszont egészen más volt a helyzet 2014-ben. Akkor Magdolnanegyedben – a zuglói szoros eredménnyel szemben – brutális győzelmet aratott a Fidesz. 640-266-ra verte meg Balogh István az MSZP-DK-MLP jelöltjét, ez százalékosan 52-21 arányú győzelem.
Most Sántha Péterné, a Fidesz jelöltje nyert: a kormánypárt politikusa több mint 400 szavazatot kapott, míg a második helyen végző, a szocialisták támogatásával induló Pityinger László, vagyis Dopeman csupán 255-öt. A harmadik helyen Bolba Márta végzett. A Jobbik itt 141 szavazatot, azaz 11,5 százalékot kapott. Merészet húztak a helyi szocialisták azzal, hogy Dopeman mögé álltak, hiszen a rapper nem ma kezdett komolyabban foglalkozni a közélettel: korábban a Milla köztársasági elnöke is volt, de sokáig volt tele a sajtó azzal, amikor egy tüntetésen az Orbán-szobor ledöntése után belerúgott a szobor fejébe.
A dolgát nehezítette, hogy ellenzéki vetélytársa egy szintén országos ismertséget szerző jelölt: Románné Bolba Márta evangélikus lelkész volt. Bolba nyilvános levélváltásba keveredett Kocsis Máté fideszes polgármesterrel, miután szembement Kocsis menekültellenes retorikájával. Ráadásul a javára lépett vissza az együtt jelöltje az utolsó pillanatban. A Jobbik itt Zuglóval ellentétben indított jelöltet, Huszár Pétert. És innen sem hiányozhatott a munkáspárti jelölt, Konczos László. A Fidesznek egyébként már csak azért sem volt különösebb félnivalója azért, mert egy helyben erős politikus volt a jelöltjük: Sántha Péterné alpolgármester. Ráadásul a képviselő-testületben is akkora a Fidesz előnye (11 kormánypártival szemben öt ellenzéki), hogy lényegében tét nélküli volt a választás. Tanulságos azonban, hogy az említett 52-21 százalékos előnyből itt is fogyott. A fél tízkor érkezett – még nem végleges – friss adatok szerint a Fidesz jelöltje, 424, Dopeman 256, a független Bolba Márta 183 szavazatot kapott.
***
Zoltai Ákos
(Forrás: Népszava)
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.